Podsumowanie

„Patrzymy w Górę” (PwG) to platforma online, przeznaczona dla edukowania, informowania i inspirowania osób, kolektywów i społeczności lokalnych na temat postępującej zapaści ekosystemów i cywilizacji industrialnej. Zapewnia ona łatwy dostęp do solidnej wiedzy naukowej na temat powodów obecnego stanu rzeczy, podanej w przystępnej formie; stały strumień moderowanej informacji bieżącej z wiarygodnych źródeł; inspiracje do działania na poziomie społeczności, ograniczającego skutki postępującej dysfunkcji środowiska przyrodniczego, infrastruktury technicznej, ekonomicznej i społecznej.

Plany uruchomienia PwG powstały w 2022 roku i po kilku falstartach uruchomienie rozpoczeło się w styczniu 2025, z użyciem oprogramowania DokuWiki. Wszystkie wyniki prac będą udostępnione publicznie na otwartej licencji. Prace na tym etapie będą prowadzone na zasadzie wolontariatu, a niezbędne koszty będą finansowane społecznościowo (crowdfunding, darowizny indywidualne). Kolektywnym autorem i koordynatorem projektu jest społeczność reprezentowana przez Stowarzyszenie TePeWu.

Wprowadzenie

Jeśli zajrzymy na strony internetowe co ważniejszych międzynarodowych sieci działań na rzecz planety, takich jak Deep Adaptation Forum, Transition Networks, Extinction Rebellion czy Fridays for Future, Polska jest na nich całkiem pusta, albo w najlepszym razie (XR) bardzo słabo reprezentowana.

Polski dyskurs na temat katastrofy planetarnej oraz wynikłej z niej zapaści cywilizacyjnej, rozumianej jako postępująca dysfunkcja ekosystemów, infrastruktury technicznej i społecznej, obraca się w błędnym kole wyparcia, sfabrykowanych wątpliwości, dezinformacji, i jakośtobędzizmu, sponsorowanego przez grupy trzymające różnego rodzaju władzę.

Skromna przestrzeń dozwolonych dyskusji całkowicie wyklucza z procesu podmioty inne niż biznes, państwo i „sektor pozarządowy” — ten ostatni traktowany jest jako wykonawca strategii sformułowanych odgórnie i sterowany poprzez uzależnienie ekonomiczne.

Jeśli chcemy (a chcemy) otworzyć tę przestrzeń na kontakt z rzeczywistością, potrzebujemy wykonać pracę w trzech obszarach.

Platforma „Patrzymy w górę” ma zapewnić polskiemu społeczeństwu swobodny dostęp do tych właśnie zasobów.